ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΤΗΣ Α΄ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΣΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ

Εκπαιδευτική επίσκεψη πραγματοποίησε η Α΄τάξη στο Ελληνικό Μουσείο Πληροφορικής στις 5/3/2024,στα πλαίσια του μαθήματος Πληροφορικής που διδάσκει η καθηγήτρια κ. Χρυσάνθη Παχίδου. Τους μαθητές μας συνόδεψαν επίσης, οι καθηγητές κ.κ. Σταύρος  Κατωπόδης, Σοφία Παπαγεωργίου και Γιώτα Πολίτη.

Εξαιρετική η παρουσίαση της ιστορικής ανασκόπησης των πρώτων υπολογιστικών εργαλείων και της τεχνολογικής εξέλιξης των υπολογιστών από τον εμπνευστή και ιδρυτή του μουσείου κ. Γεώργιο Τσεκούρα.

Μετά το πέρας του προγράμματος οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να κάνουν ερωτήσεις, να παίξουν βιντεοπαιχνίδια εποχής και να επισκεφθούν μικρή αγορά στον χώρο με αναμνηστικά αντικείμενα, εμπνευσμένα από το υπολογιστικό σύστημα.