Εκπαιδευτική Επίσκεψη Της Α΄ Τάξης Στο Ίδρυμα Θεοχαράκη 6-2-2024

Την Τρίτη 6 Φεβρουαρίου 2024 οι μαθητές της Α΄ Τάξης, στο πλαίσιο του μαθήματος της Αρχαίας Ελληνικής Γραμματείας (Αρχαία Ελληνικά Κείμενα από μετάφραση- Ομήρου Οδύσσεια), επισκέφτηκαν το Ίδρυμα Β. & Μ. Θεοχαράκη. Εκεί παρακολούθησαν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα με τίτλο «Οδύσσεια –Ραψωδία μ, Ἀλκίνου Ἀπόλογοι: Τα περί Σειρῆνας, Σκύλλαν, Χάρυβδιν, βόας Ἡλίου – Αφήγηση του αρχαιοελληνικού έπους στο δρόμο των αρχαίων Ραψωδών» με την αφηγήτρια Σάσα Βούλγαρη και τα μουσικά της όργανα από όλον τον κόσμο.

Αφήγηση του αρχαιοελληνικού έπους στο δρόμο των αρχαίων Ραψωδών» με την αφηγήτρια Σάσα Βούλγαρη και τα μουσικά της όργανα

Η Ραψωδία μ είναι μια γοητευτική περιπέτεια, που ακούγεται με κομμένη την ανάσα. Τα Ομηρικά Έπη φτιάχτηκαν για να απαγγέλλονται και η ομορφιά τους αναδεικνύεται μέσα από την αφηγηματική τέχνη, ιδιαιτέρως όταν αυτή συνδυάζεται με πρωτότυπα μουσικά όργανα. Έτσι, οι μαθητές μας είχαν την ευκαιρία να έρθουν σε επαφή με την  «τέχνη του ακούειν» που εκλείπει στις μέρες μας, καθώς η εικόνα και η τεχνολογία κυριαρχούν – ενώ η γλώσσα ατροφεί- και να απολαύσουν τη μαγεία του ομηρικού έργου με τη φαντασία και την καρδιά τους.