ΑΠΟΤΙΜΗΣΗ ΟΜΙΛΟΥ «ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ΚΟΡΙΤΣΙΩΝ»

Ως σκοπός του ομίλου είχε προσδιοριστεί η παρέμβαση στα κορίτσια που θα λάβουν μέρος σε θέματα έμφυλης ισότητας, με εργαλείο το ποδόσφαιρο.

Στο πρόγραμμα συμμετείχαν συνολικά 12 κορίτσια όλων των τάξεων. Η παρουσία τους στο πρόγραμμα χαρακτηρίστηκε από ποικιλία, κάποια κορίτσια συμμετείχαν στην αρχή και μετά αποχώρησαν, κάποια κορίτσια εντάχθηκαν σε μεταγενέστερο χρόνο, κάποια κορίτσια είχαν σταθερή συμμετοχή.

Συνολικά πραγματοποιήθηκαν 18 συναντήσεις/προπονήσεις, μία φορά την εβδομάδα επί 2 διδακτικές ώρες. Το πρόγραμμα περιελάμβανε θεωρητικό κομμάτι με ιστορικά στοιχεία του ποδοσφαίρου και στοιχεία/έννοιες σχετικές με την έμφυλη ισότητα, συζητήσεις για την υιοθέτηση θετικών, αθλητικών, υγιεινών στάσεων και αντιλήψεων, διδασκαλία τεχνικής και παιχνίδι.

Επιπλέον εκτελέσθηκαν συνοδευτικές δράσεις ή δράσεις του σχολείου που συνδυάστηκαν με τον όμιλο. Μία εξ αυτών ήταν δράση σε συνδυασμό με την εκδήλωση που πραγματοποιήθηκε για όλο το σχολείο με αφορμή την «ημέρα σχολικού αθλητισμού». Η έτερη δράση ήταν η συνεργασία με το πρόγραμμα «Score a Goal for Inclusivity» που πραγματοποιήθηκε σε συνεργασία με την πρεσβεία των Η.Π.Α. στην Ελλάδα, όπου παρεβρέθησαν στο σχολείο μας πραγματοποιώντας διάλεξη/συζήτηση και παίζοντας με τα παιδιά 2 διάσημων πρώην ποδοσφαιριστριών των Η.Π.Α.. Τέλος, επίσκεψη της υφυπουργού οικογενειακής πολιτικής και ισότητας των φύλων κ. Μ. Συρεγγέλα, όπου παρουσίασε στοιχεία και συζήτησε με τα παιδιά.

Παρά την προσπάθεια να συνδεθεί ο όμιλος με ποδοσφαιρικό σύλλογο της πόλης μας, αυτό δεν κατέστη δυνατό.

Συμπερασματικά, σε αρκετά κορίτσια δόθηκε η ευκαιρία να γνωρίσουν καλύτερα το άθλημα του ποδοσφαίρου, ένα κατ εξοχήν ανδροκρατούμενο και ανδροπρεπές άθλημα, και μέσα από αυτό να θεμελιώσουν αντιλήψεις και στάσεις που θα συντελέσουν στην εξίσωση σε ότι αφορά την ένταξη και συμμετοχή των γυναικών στο αθλητικό φαινόμενο και ευρύτερα στην κοινωνία. Κορίτσια εκδήλωσαν το ενδιαφέρον για περαιτέρω ενασχόληση μέσα από κάποιο σύλλογο. Γενικά, η δράση κρίνεται ωφέλιμη, κρίνεται ότι πρέπει να συνεχιστεί με ακόμα μεγαλύτερη στήριξη από τους φορείς της σχολικής και τοπικής κοινότητας.

Καραμουλάς Ευάγγελος, Κ.Φ.Α. Π.Ε.11