Eυρωπαϊκή Έρευνα Assess@Learning

Το 2ο Γυμνάσιο Πετρούπολης συμμετέχει στην ευρωπαϊκή έρευνα Assess@Learning. Είναι ένα τετραετές ερευνητικό πρόγραμμα χρηματοδοτούμενο από το πρόγραμμα Erasmus της Ευρωπαϊκής Ένωσης (2019-2023). Το Assess@Learning συντονίζεται από το EUN Partnership, έναν οργανισμό ευρωπαϊκών υπουργείων παιδείας με έδρα τις Βρυξέλλες. Ερευνά τη διαμορφωτική αξιολόγηση και έχει στόχο την προώθηση πρωτοποριακών εκπαιδευτικών μεθόδων και μεθόδων αξιολόγησης μέσω ψηφιακών εργαλείων.

ΚΥΡΙΟΙ ΣΤΟΧΟΙ:

• Εξοικείωση των μαθητών/τριών και των εκπαιδευτικών με τις ΤΠΕ
  • Προώθηση πρωτοποριακών εκπαιδευτικών μεθόδων και μεθόδων αξιολόγησης μέσω ψηφιακών εργαλείων
  • Τα αποτελέσματα της έρευνας θα βοηθήσουν την Ευρωπαϊκή Επιτροπή να βελτιώσει τη διαμορφωτική αξιολόγηση, ιδίως με τη χρήση ηλεκτρονικών και ψηφιακών εργαλείων