TEACHmi σε συνεργασία με το Πανεπιστήμιο Πειραιά

Προετοιμασία των εκπαιδευτικών για την ένταξη των μεταναστών στα σχολεία

Το έργο TEACHmi στοχεύει στην παροχή αποτελεσματικών εργαλείων, διδακτικού υλικού και κατευθυντήριων γραμμών όχι μόνο για τους εκπαιδευτικούς πολυπολιτισμικών τάξεων, αλλά και για τους διευθυντές των σχολείων και τους ενδιαφερόμενους φορείς, προκειμένου να διευκολυνθεί η ένταξη των μαθητών με μεταναστευτικό υπόβαθρο στα σχολεία, καθιστώντας το σχολικό περιβάλλον πιο περιεκτικό.

Τα εργαλεία θα αξιοποιηθούν για να παρέχουν σε όλους τους μαθητές τη δυνατότητα να λάβουν την καλύτερη δυνατή εκπαιδευτική προσέγγιση. Επιπλέον, τα εργαλεία αυτά θα προωθήσουν την ένταξη και την παροχή υψηλότερης ποιότητας σχολικών υπηρεσιών που θα στοχεύουν στις ανάγκες των μαθητών από μικρή ηλικία.

Θα δημιουργηθεί επίσης ένας διαδικτυακός εικονικός χώρος όπου θα είναι προσβάσιμο το εκπαιδευτικό υλικό και όλα τα άλλα εργαλεία που αναπτύχθηκαν. Επιπλέον, θα δοθεί η δυνατότητα σε όλους τους ενδιαφερόμενους βασικούς φορείς να ανταλλάσσουν πληροφορίες και να συζητούν σχετικά θέματα, συνδέοντας επαγγελματίες από όλη την Ευρώπη σε μια προσπάθεια ανταλλαγής γνώσεων και καλών πρακτικών.

Ιστοσελίδα : https://el.teachmi.eu/