Διεξαγωγή του 12ου Μαθητικού Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας

Σύντομη περιγραφή του προτεινόμενου προγράμματος:

Το Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας (http://www.digifest.info) αποτελεί μια γιορτή της ψηφιακής δημιουργικότητας των μαθητών μας.
Οι μαθητές μέσω των μαθημάτων της Πληροφορικής, αλλά και δράσεων των σχολείων στις οποίες συμμετέχουν εκπαιδευτικοί Πληροφορικής, παύουν να είναι απλοί καταναλωτές ψηφιακών προϊόντων και γίνονται δημιουργοί.

Έτσι, μέσα από τα ψηφιακά έργα τους εκφράζονται για θέματα που τους απασχολούν και κατασκευάζουν λύσεις σε προβλήματα με τη βοήθεια της επιστήμης της Πληροφορικής και της Τεχνολογίας της. Στο πλαίσιο του μαθητικού φεστιβάλ παρουσιάζονται έργα ψηφιακής δημιουργίας, τα οποία δημιουργήθηκαν στα μαθήματα Πληροφορικής αλλά και έργα τα οποία δημιουργήθηκαν στο πλαίσιο κάποιας σχολικής δραστηριότητας ή κάποιου διαθεματικού/διεπιστημονικού σχεδίου συνεργασίας μεταξύ του μαθήματος της Πληροφορικής και άλλων μαθημάτων.

Η συγκεκριμένη μαθητική συνάντηση δίνει την ευκαιρία:
α) της ανάδειξης και ενίσχυσης της δημιουργικότητας των μαθητών και της παρουσίασης των ψηφιακών έργων τους σε συμμαθητές, εκπαιδευτικούς, γονείς και στην ευρύτερη κοινωνία,
β) της ενημέρωσης και της διάχυσης των μαθησιακών δραστηριοτήτων, οι οποίες καλλιεργούν τη δημιουργικότητα και την ολόπλευρη μάθηση μέσω των σχεδίων εργασίας και της επίλυσης πραγματικών προβλημάτων, και
γ) της επικοινωνίας των μελών της σχολικής κοινότητας (μαθητές, εκπαιδευτικοί, γονείς) μεταξύ τους, με την ακαδημαϊκή κοινότητα, την τοπική αυτοδιοίκηση και την ευρύτερη κοινωνία.

Τελευταία τροποποίηση στιςΣάββατο, 12 Νοεμβρίου 2022 12:34